XII DH STRUMIEŃ


Nasza Harcówka mieści się w budynku
Szkoły Podstawowej nr. 2 im.Św.Franciszka z Asyżu w Cięcinie.
-adres :
Szkoła Podstawowa nr. 2 im.Św.Franciszka z Asyżu w Cięcinie
Cięcina, ul.Św.Katarzyny 246
34-350 Węgierska-Górka
-adres e-mail:
12dhstrumien@gmail.com
-nr tel. kom. naszej drużynowej Justyny Stopki
 518504186XII DH Strumień jest drużyną wielopoziomową - należą do niej harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy. Drużyna jest koedukacyjna - należą do niej zarówno dziewczyny jak i chłopcy. Obecnie ekipa liczy sobie 18 osób. Aktualnie drużynową jest dh Justyna Stopka. Przybocznymi są dh Małgorzata Stopka, dh Martyna Skrzypek i dh Marcelina Skrzypek. Zastępową jest dh Katarzyna Mieszczak a naszą pod-zastępową dh Katarzyna Żur. Nasza drużyna należy do Hufca ZHP im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce, podległego Chorągwi Śląskiej.  

"Strumień" jest drużyną stosunkowo młodą - w porównaniu do innych drużyn naszego hufca, 9 lat (stan na 2012r) nie robi większego wrażenia. Jednak jest to czas pełen wielu pięknych chwil, wspaniałych przeżyć oraz niemałych wyzwań.
    Wszystko zaczęło się na przełomie września i października 2003 roku. Wtedy to nauczycielka matematyki w S.P. nr 2 w Cięcinie, dh Agnieszka Maślanka, postanowiła założyć próbną drużynę harcerską. Zamiary stały się faktem i "Strumień" z końcem września rozpoczął swoją działalność.
    Od początku swojego istnienia drużyna wywołała duże zainteresowanie wśród uczniów niewielkiej szkoły w Cięcinie. Na pierwszych zbiórkach pojawiało się ok. 30 osób, co jest wynikiem zdumiewającym, biorąc pod uwagę, że należeć do drużyny mogli na razie jedynie uczniowie klas 4-6 tejże szkoły, czyli niespełna 50 osób. "Strumień" przyciągnął na dłużej połowe tej liczby. Pierwszymi funkcyjnymi w drużynie zostali: przybocznym - dh Marcin Krutak, zastępowymi - dh Magdalena Biegun i dh Marek Krzus.
    Obecność naszej drużyny w ZHP stała się faktem. Zakończyliśmy okres próbny i otrzymaliśmy swój numer - XII. "Strumień" stał się pełnoprawną jednostką. Zaczęła się także ciężka praca. Z grupki bardzo młodych ludzi, którzy do tej pory nie mieli (lub mieli znikomą) styczności z ZHP należało stworzyć rodzinę harcerzy. Ciężar tej odpowiedzialności wzięła na siebie dh pwd Aga, która przekazywała swoim podopiecznym potrzebną wiedzę, wpajała modele zachowań. Wysiłek ten powoli owocował, a jego efektami były m. in.: bardzo szybkie zdobycie umundurowania przez członków drużyny, czy zorganizowane w pół roku od powstania drużyny 2 biwaki - z DH "Watra" i DH "Szwadron". Były to świetne okazje do podpatrywania działalności drużyn starszych i bardziej doświadczonych. Warto wspomnieć, że podczas naszego wspólnego biwaku DH "Szwadron" obchodziła swoje 10. urodziny. Niestety, były też i efekty uboczne szybkiego obywania się "Strumienia" - zmniejszyła się liczebność. Ale już od początków ZHP wiadomo dobrze, że "harcerzem mogą być wszyscy, ale nie każdy".
    Drużyna zaczęła coraz bardziej udzielać sie w życiu hufca. Rozpoczęły się wyjazdy. Na rajdy, na zloty na festiwale, a na deser - letni obóz na stałej bazie obozowej naszego hufca, w nadmorskiej Pogorzelicy.
    Kolejne lata "Strumienia" to kolejne lata aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, hufca, gminy. Zbiórki pieniędzy na WOŚP, pomoc w organizacji szkolnego turnieju ekologicznego i inne. W międzyczasie następowała wymiana składu drużyny. Osoby przechodzące do gimnazjum (nie mieszczącego się przy S.P nr 2) straciły zapał do dalszej harcerskiej wędrówki. Zastępowali ich nowo przyjęci do drużyny ludzie. Zaczęło kręcić się koło życia drużyny. Młodzi byli po opieką  obytych już starszych, którzy z kolei dalej czerpali z harcerstwa. Nadal duże zasługi miała drużynowa, która nie dała sobie chwili wytchnienia w wychowywaniu swoich podopiecznych.
    Lata 2006 i 2007 były najcięższymi w losach drużyny. Zaczęli odchodzić funkcyjni (Marek Krzus, potem Magda Biegun) a następnie osoby do tej pory silnie związane ze "Strumieniem", w których pokładano niemałe nadzieje na przyszłość. Liczba członków drużyny spadla poniżej 20. Ale nie można było panikować - liczy się jakość. "Strumień" nie upadł mimo słabszej aktywności i organizacji.
    Wraz z początkiem roku 2008 zaszła duża zmiana w naszej drużynie. Z powodów osobistych  dh Agnieszka nie była w stanie nadal pełnić funkcji drużynowej. "Strumień" został przekazany dh Dawidowi Gilowskiemu - dotychczasowemu zastępowemu zaś dh Aga została opiekunem drużyny. Na stanowisku przybocznego pozostał dh Marcin Krutak, a funkcje zastępowych przejęły druhny Justyna Stopka i Małgorzata Stopka oraz Wioleta Żyrek. Drużyna próbowała wrócić na dawne tory. Mijały lepsze i gorsze miesiące pracy naszej drużyny.( Był moment, w którym drużyna liczyła 6 członków). Ale nie poddaliśmy się. Stanęliśmy na nogi. Od 2011roku w drużynie dominują chłopcy, jest ich znacznie więcej niż dziewczyn ale mamy nadzieją, że z czasem liczba ta wyrówna się.
W czerwcu 2012roku nową drużynową "Strumienia" została dh Justyna Stopka, która wcześniej pełniła funkcję przybocznego. Dziś jest nas więcej - harcerzy pełnych siły i zapału do pracy. Drużyna zaczyna odnosić małe sukcesy. Co dalej? Pokaże czas i nasi harcerze;) Póki co „Nie to ma wielkie znaczenie, czy aktualnie osiągamy nasze najwyższe ideały, lecz to, że są one wysokie"  gen. Robert Baden-Powell

CZŁONKOWIE (na wrzesień 2012r):                                
drużynowa: dh Justyna Stopka                                          
przyboczna: dh Martyna Skrzypek                              
                   dh Marcelina Skrzypek                                  
                   dh Małgorzata Stopka                                                    
zastępowa: dh Katarzyna Mieszczak
druhny i druhowie:                                                            
    dh Kasia                                                                              
    dh Ania                                                                            
    dh Asia                                                                            
    dh Daria                                                                              
    dh Mateusz.SZ
    dh Stefan
    dh Jacek
    dh Grzesiu
    dh Patryk
    dh Adrian
    dh Rafał. H
    dh Kasper
    dh  Dawid

CZŁONKOWIE (na wrzesień 2016r):
drużynowa: dh Justyna Stopka
przyboczna: dh Katarzyna Mieszczak
zastępowi: dh Grzegorz Mizia
                  dh Kasper Zając
druhny i druhowie:
 dh Daria
 dh Zosia
 dh Klaudia
 dh Mateusz.F
 dh Rafał.K
 dh Maksiu
 dh Michał
 dh Hubert

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz