Wstąp do ZHP

Zapraszamy Cię do przeżycia ciekawej i niesamowitej przygody, jaką jest harcerstwo!

Dlaczego wstąpić do ZHP? Trudno odpowiedzieć na takie pytanie - no bo dlaczego ludzie uczą się sztuki przetrwania w lesie czy górach? Dlaczego żeglują? Dlaczego uczą się pierwszej pomocy przedmedycznej? Dlaczego budują obozy w środku lasu? Dlaczego wędrują z plecakiem po górach? Dlaczego wieczorami śpiewają i bawią się przy ognisku? Dlaczego organizują wyprawy zagraniczne i nawiązują kontakty z ludźmi z innych krajów? Dlaczego skaczą ze spadochronem albo płetwonurkują? Dokładnie nie wiadomo, dlaczego ludzie robią te wszystkie rzeczy, ale wiadomo, że można je robić w ZHP. Ale nikt tego za Ciebie nie doświadczy jeśli sam nie spróbujesz. Ponad 120 000 dziewczyn i chłopców Polsce jest dzisiaj w ZHP:
- bo dobrze czują się w swoich paczkach kolegów, które w harcerstwie nazywają się zastępami
- bo lubią się spotykać w zastępie i ścigać się z innymi zastępami swojej drużyny podczas gier i różnych zadań, jakie dzieją się na zbiórkach harcerskich co tydzień
- bo lubią jeździć na rajdy do lasu obok albo do wielu miejsc w całym kraju
- bo w lecie chcą się sprawdzić w budowaniu obozu drużyny: w rozbijaniu dużych namiotów, budowaniu z drewna urządzeń obozowych, przygotowywaniu jedzenia w środku lasu
- bo chcą nauczyć się sztuki przetrwania w lesie
- bo chcą nauczyć się prowadzić debaty, bronić własnych poglądów jednocześnie szanując zdanie innych - bo chcą poświęcać swój czas na opiekę nad słabszymi i potrzebującymi, w zamian otrzymując jedynie ich wdzięczność i zadowolenie
- bo chcą opanować sztukę znalezienia drogi dzięki mapie, dzięki kompasowi i dzięki GPS w dzień, a nawet dzięki gwiazdom w nocy
ZHP to organizacja dla młodych ludzi. W naszej organizacji istnieją grupy, które oferują program zajęć dostosowany do wieku:
- dzieci z klas od pierwszej do trzeciej mogą należeć do zuchów - zuchy to przede wszystkim zabawa, jakiej jeszcze nigdy nie widziałeś - będziesz razem z innymi zuchami bawił się w okręt i marynarzy albo w odkrywców nowych lądów, albo rycerzy zdobywających tajemnicze zamki, a nawet będziesz mógł być żołnierzem albo strażakiem. Bycie zuchem to odkrywanie wielu tajemnic.

- dzieci z klas od czwartej do szóstej mogą należeć do harcerzy - harcerze na swoich zbiórkach, biwakach i rajdach zajmują się większą część czasu różnymi grami. Oczywiście są to też znane Ci gry zespołowe jak piłka nożna, czy koszykówka, ale najczęściej to gry harcerskie, które będziesz mógł poznać tylko w drużynie harcerskiej. Będąc harcerzem będziesz też zdobywać kolejne stopnie i sprawności - czym one są dowiesz się w drużynie.

- gimnazjaliści mogą należeć do harcerzy starszych - prowadzą oni w swoich drużynach projekty oraz odnajdują miejsca i rzeczy, których do tej pory nie znali. Zaczynają wyznaczać sobie trudniejsze cele i stawiają czoła wyzwaniom. Harcerz starszy nie bawi się już w zwykłe gry. Zdobywają oni też wyższe stopnie. Dużo podróżują i często nawiązują pierwsze kontakty ze skautami za granicą.

- licealiści mogą należeć do najstarszej grupy nazywanej wędrownikami - nazwa tej grupy dobrze oddaje to, co wędrownicy lubią najbardziej: dalekie podróże, wyczyny, które kształtują charakter, pokonywanie wyzwań. Wędrownicy wędrują po górach, skaczą ze spadochronem, uczą się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, poznają tajniki giełdy papierów wartościowych.

Żeby wstąpić do harcerstwa, musisz znaleźć sobie drużynę, do której chcesz należeć. Drużyny różnią się trochę między sobą - mają różne zwyczaje i każda pracuje nieco inaczej, bo jest niepowtarzalną grupą harcerską. Dlatego zanim zdecydujesz się przyjść na zbiórkę wybranej drużyny, warto się czegoś o niej dowiedzieć. Najłatwiej zacząć od sprawdzenia, czy w Twojej szkole - podstawówce, gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej nie działa już jakaś drużyna - zazwyczaj ma ona swoją tablicę ogłoszeń, a w sekretariacie szkoły są jakieś namiary na szefa drużyny, czyli drużynowego. Warto poprosić o jego numer telefonu albo adres e-mail i po prostu do niego zadzwonić lub napisać, prosząc o opowiedzenie, co drużyna robi, gdzie ostatnio była na rajdzie, biwaku albo obozie. Warto zapytać też, kiedy odbywają się zbiórki drużyny, bo może się okazać, że akurat wtedy masz np. kurs językowy. Jeśli spodobają Ci się odpowiedzi drużynowego, zapytaj, kiedy możecie się spotkać w szkole. Na takim spotkaniu drużynowy już wszystkim się zajmie. O spotkaniu powiedz koniecznie rodzicom/opiekunom, bo drużynowy będzie potrzebował ich zgody na Twój udział w ZHP. Chyba, że już masz 18 lat, wtedy zgoda nie jest potrzebna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz